ליבוביץ, שער ושות', משרד עורכי דין
אגודות שיתופיות, מושבים וקיבוצים, מיסוי מקרקעין, מקרקעין
 פרופיל המשרד |  תחומי עיסוק |  צוות המשרד |  מאמרים |  טיפים |  פרסומים וקטעי עיתונות |  קישורים |  יצירת קשר
מאמרים נבחרים
נא להכיר! החלטה 1553
מאת: עו"ד אביגדור ליבוביץ
בוטלה החלטה 1180 המתייחסת לבניה בהרחבות למגורים בקיבוצים ומושבים
מאת: עו"ד אביגדור ליבוביץ
טיפים נבחרים
האם יש לשלם היטל השבחה בגין שימוש חורג?
מאת: עו"ד אביגדור ליבוביץ
מוכרים נחלה - היזהרו מפיצול בתמורה!!!
מאת: עו"ד אביגדור ליבוביץ
מאמרים "מס ירושה" או "מתנה" 7.5.15
"מס ירושה" או "מתנה" 7.5.15
מאת: עו"ד אביגדור ליבוביץ ועו"ד ורו"ח שניר שער
לאחר היוודע תוצאות הבחירות שהתקיימו במדינת ישראל, וכחלק מהמאבק החברתי, התרבו הקולות בדבר הצורך בהטלת "מס ירושה" כמקור תקציבי למימון ההקלות החברתיות.

לאור פניות רבות בנושא ההיתכנות להטלת מס הירושה ובקשות לבחינת תכנון מס בנושא זה, לרבות במסגרת עריכת צוואות, הורשת הנחלה, העברת זכויות לדור ההמשך, בניה ופיצול מגרשים מנחלות, נביא בפני הקוראים את המרכיבים המרכזיים שעליהם להכיר בנושא זה.

בין השנים 1949 - 1981 היה קיים במדינת ישראל "מס עיזבון", אשר בוטל בזמן ממשלת בגין. בשנת 2000 המליצה ועדת בן בסט לחזור ולהטילו, אולם עקב לחצים קואליציוניים לא עברה בחקיקה המלצה זו.  

מס עיזבון מוטל על עיזבונו של אדם שנפטר בהיותו תושב ישראל, כאשר המס מוטל על כל הנכסים מכל סוג שהוא שהיו לאדם ובכלל זאת: נדל"ן, פיקדונות, מזומנים, ניירות ערך וכיוצא באלו, בין שהם נמצאים בישראל ובין שהם בחו"ל, כאשר משווי הנכסים מפחיתים הוצאות כגון: הוצאות קבורה, אגרות ירושה ודומיהם. בכדי למנוע התחמקות מתשלום מס עיזבון יוטל מס גם על מתנות המועברות בטרם הפטירה.

ועדת בן בסט המליצה, כי מס העיזבון יהיה בשיעור של כ- 10% משווי העיזבון, כאשר ייקבע רף מינימאלי של שווי של נכסים שרק מעליו אמור יהיה להיות משולם מס העיזבון (סביר להניח שהשווי יהיה מספר מיליוני ₪ (כ 5 מיליון ₪ שווי נכסים לפחות), וזאת על מנת שלא ימצאו עצמם מספר רב של בני אדם כפופים למס זה, כאשר, לדוגמא, יש בידיהם נכסים ששווים הוא רק 1 מיליון ₪, והם יידרשו לשלם מס עזבון שעשוי לנוע בערכים של 15% - 25%.

ככל שהדבר נוגע לבעלי הנחלות יש להכיר, כי מס הירושה, ככל שיעבור בחקיקה, אמור להיות מוטל גם על אדם שנפטר ובעת פטירתו היה בעל זכויות במשק חקלאי ששוויו מספר מיליוני ₪ לפחות. הלכה למעשה, כיום שווי הנחלות מצפון לדרום (למעט בפריפריה רחוקה) מגיע לסכומים אלה ועל כן קיימת חשיפה גבוהה לתשלום מס זה על ידי בעלי הנחלות.

נראה, כי אחת הדרכים כיום להתחמק מתשלום מס עיזבון, הנו העברת הזכויות בנכסים במתנה לילדים כבר כעת, שכן אם לאחר הקמת הממשלה יוחלט על הטלת מס עיזבון, אזי סביר להניח שייקבע בחקיקה שהעברה במתנה תהא חייבת במס מיום פרסום החלטת הממשלה. יובהר, כי העברת נכס ללא תמורה לילד פטורה ממס שבח וחייבת במס רכישה מופחת בגובה 1/3 מס רכישה ממס הרכישה הרגיל ואף פטורה כיום מתשלום דמי הסכמה לרמ"י.

כאשר מדובר בדירת מגורים או נכס אחר, תכנון המס האמור ככל הנראה יהא נכון וראוי, אך בעולם הנחלות העברת זכויות במתנה לאחד מהילדים, עליה כתבנו רבות, עשויה להוות מוקש היסטורי עבור ההורים ולהעמיד אותם בבעיות מול הילדים ובני זוגם.

כבר אמרנו, כי אנו ממליצים שלא להעביר נחלות במתנה לילדים אלא לערוך צוואה ובה לקבוע את ההוראות בדבר הורשת הנחלה ויתר נכסי העיזבון. צוואה ניתנה לשינוי בכל עת והיא מותירה בידי ההורים את שיקול הדעת עד יומם האחרון. עוד יש לזכור, כי דיון בנושא העברת הזכויות במתנה לאחד הילדים כאשר ההורים בחיים, עשוי לפתוח תיבת פנדורה ולהביא למחלוקות בין הילדים להורים.

כאשר בוחנים שיקולי מס (תשלום מס ירושה) למול שיקולים של העברת הנחלה במתנה לאחד הילדים, יש להכיר את כל העובדות המפורטות לעיל ולקבל החלטה לא רק על סמך שיקולים כלכליים אלא על סמך שיקולי רוחב בכדי לשמור על משפחה מאוחדת.

.
הכותבים מתמחים באגודות שיתופיות, במינהל ובמיסוי  www.lieblaw.co.il
יצירת קשר
שם :*
מייל:*
טלפון:
פרטים:*
הצטרפות לרשימת התפוצה של המשרד
שם :*
מייל:*
* הנני מסכים/ה לקבל לכתובת המייל הנזכרת למעלה עדכונים ומידע בנושאים הקשורים לתחומי עיסוקו של המשרד.
 פרופיל המשרד |  תחומי עיסוק |  צוות המשרד |  מאמרים |  טיפים |  פרסומים וקטעי עיתונות |  קישורים |  יצירת קשר
ליבוביץ, שער ושות' - משרד עורכי דין
סניף ראשי - מגדל V Tower , בני ברק - רחוב בר-כוכבא 23, מגדל V Tower, קומה 10, בני ברק, טל. 03-5751531, פקס. 03-5751530
סניף צפון - רחוב ארלוזורוב 25, בית עמציון, קומה 4, עפולה
. email: avigdor@lieblaw.co.il
...
powered by law-info - עורכי דין מידע משפטי